رو عنوان : گروه هدف:عامه مردم
عنوان : "عقرب زدگی را جدی بگیریم"
کد خبر : ۳۲۶۲۸
تاريخ :
 ۱۳۹۴/۰۵/۰۴ 
ساعت : ۱۱:۱۸:۱۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

عقرب ها بندپایانی هستند که در بیابان ها، روستاها، باغات و مزارع و حاشیه شهرها زندگی می کنند و کمتر وارد منازل می شوند. با گسترش زندگی شهر نشینی، استفاده از زمین های بایر و بیابانی اطراف شهرها و روستاها جهت ساخت و ساز، این موجودات، ناخواسته وارد اماکن انسانی شده اند. در حال حاضر می توان آنها را در محل سکونت انسان مشاهده نمود بطوری که سالانه شاهد موارد بسیار متعدد عقرب زدگی می باشیم.

*نحوه زندگی عقرب ها چگونه است؟

عقرب ها موجوداتی شکارچی و شب فعال هستند و از حشرات کوچک ، کرم، بندپایان و... تغذیه می کنند. بیشترین فعالیت عقربها در فصلهای گرم سال (بهار و تابستان)می باشد بنابراین بیشترین موارد عقرب زده در این فصلها اتفاق می افتد.عقربها روزها در مکان های امن از قبیل شکاف دیوارها، زیرسنگ ها، لابلای خاشاک و پوست درختان و در مناطق روستایی زیر سنگها، دیوارهای گلی قدیمی، انبار نگهداری غلات، باغات و مزارع و در منازل عمدتاً لابلای لباس ها و وسایل خواب، زیر فرش و موکت ،کلا و هر جایی که دور از دسترس باشد پنهان شده و با تاریک شدن هوا برای شکار خارج می شوند، به همین دلیل عقرب زدگی در شب بیشتر از روز اتفاق می افتد.

*چه عقرب هایی در استان خوزستان وجود دارد و چه علائم و عوارضی دارند؟

عقرب زرد کوچک (گادیم)، عقرب توسن، عقرب سیاه بزرگ و عقرب زرد بزرگ از جمله عقرب هایی هستند که در استان وجود دارند. عقرب گادیم که در خوزستان به وفور یافت می شود مشخصا دارای مقادیر زیادی از سم تخریب کننده سلولی می باشد. این عقرب زرد رنگ بوده و تنها قسمت عقربکهای آنها دارای زنگ قهوه ای است و هیچ جای دیگر از بدن عقرب دارای لکه قهوه ای یا سیاه نمی باشد. سم تخریب کننده این عقرب باعث آسیبهای شدیدی در پوست محل نیش زدگی و عضلات زیر آن و خون می شود. تخریب این سلولها می تواند باعث بروز پررنگ شدن ادرار و آسیب های شدید کلیوی گردد، بعلاوه سم عقرب گادیم بعد از انتشار در تمام بدن می تواند باعث آسیب های مغزی، قلبی،کلیوی، ریوی و گوارش شود.

از دیگر نمونه عقربها عقرب توسن است که دارای مشخصه زرد رنگ می باشد و در هیچ جای بدن عقرب لکه های سیاه یا قهوه ای وجود ندارد. سم این عقرب تمام سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد. شدت گزیدگی عقرب توسن به میزان عقربهای سیاه نیست و به جز درد شدید و علائم مختصر سیستم عصبی شامل تهوع، استفراغ، آبریزش از دهان و به ندرت تشنج،عارضه تهدید کننده حیات قابل ملاحظه ای ندارد و لذا این بیماران اکثرا به صورت سرپایی تحت درمان با داروهای ضد سم و ضد درد قرار می گیرند . عقرب های سیاه نیز دارای سموم تحلیل کننده عصبی شدید می باشند این عقرب ها می توانند کاملا سیاه بوده و یا تنها در قسمت هایی از بدن دارای لکه های سیاه باشند. علایم بالینی در این بیماران شامل درد شدید در محل گزش، احساس تنگی نفس، تهوع، استفراغ، شکم درد، آبریزش شدید از دهان، کاهش سطح هوشیاری، عوارض قلبی و ریوی شدید تهدید کننده حیات است.

*برای پیشگیری از عقرب زدگی چه باید کرد؟

سوراخ ها، درزها و شکاف های موجود در دیوار ساختمان را با سیمان، گچ  ببندید. روی پنجره ها توری نصب و فاصله بین در و کف زمین را بپوشانید. چوب، سنگ و نخاله های ساختمانی را در منزل و اطراف خانه تلنبار نکنید. از بازی کودکان در مکان های مخروبه، باغات و مزارع جلوگیری کنید و هرگز اجازه ندهید بچه ها با پای برهنه خصوصا در شب راه بروند. هنگام جابجایی وسایلی که مدت ها در جایی مانده اند از دستکش استفاده کنید. محل های مشکوک و یا مخروبه را برای از بین بردن عقربها، به مواد نفتی آغشته نمایید.در مناطق عقرب خیز، خصوصا قبل از خواب رختخواب، زیر فرش ها و کناره های اتاق را وارسی کنید. توصیه می شود در منازل روستایی، طیور و ماکیان(مرغ و خروس)را بدلیل تغذیه از عقرب، با حفظ بهداشت محیط نگهداری کنید.

*اگر فردی را عقرب زد، چه باید کرد؟

با حفظ خونسردی، فرد را آرام نموده و اقدامات زیر را برای وی انجام دهید:

1-عضو عقرب زده را در صورت امکان بی حرکت نموده و پایین تر از سطح قلب نگه دارید.

2-دو تا سه سانتی متر بالای محل نبش عقرب را با یک طناب،پارچه و یا رگ بند به طوری که حداقل یک انگشت از زیر آن رد شود، ببندید.

3-فرد عقرب زده را در کوتاه تریت زمان ممکن به مراکز درمان کننده عقرب(بیمارستان ها و یا مراکز بهداشتی درمانی تعیین شده در هر شهرستان) انتقال دهید.

تهدیه شده در واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر و واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشت

 

 


نمایش تعداد بازدیدها : 3250

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر می باشد

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0